Вие сте тук: Начало Форум Родопи Из Баташка планина

Из Баташка планина

Линк към стария архивен форум можете да намерите тук.

от planinar247 последна промяна 08 Dec 2008 09:31 PM

Из Баташка планина

През изминалата седмица направихме двудневен преход от Костандово до с.Дебръщица. Тръгнахме от гр.Костандово към билото на рида,който се простира западно и успоредно на язовир Батак.Излязохме на билото по средата на рида и продължихме на север.След няколко километра слязохме на изток към местн.Селце.Оттам има път до стената на яз.Батак/местн.Дъното/-около 9км,а без път,по права линия е около2км.Избрахме втория вариант.Минахме през силно пресечен терен,изкачихме 2 върха с височина около 1250м и слязохме на стената,през която минава шосе от Пещера за Батак.Там ни свари тъмнината.Следващите 6 км.по шосето до летовище Св.Константин изминахме на фенерчета.В района на летовището се намира хижа Румен.Там бяхме в 18ч.Тук ще направя отклонение.Преди около месец посетихме същия район.Тогава хижата не беше означена като такава и съдържателката не знаеше,че са хижа,въпреки че указателните табели и маркировката сочеха към нея.В пътеводителите също имаше описани маршрути към хижата.Тя твърдеше,че са чайна с възможност за пренощуване.Опитахме се да обясним,но .../звучи невероятно/. Сега,месец по късно пред хижата има 2 табели,на които пише :Тур.д-во Купена гр.Пещера-хижа Румен.Искахме да пренощуваме там и на другата сутрин да продължим.Но какво се оказа.Казаха ни,че няма места,защото бунгалата са заети от работници.И бяха непреклонни.В действителност бунгалата бяха празни и наоколо не се виждаха никакви хора.Нямахме голям избор и пренощувахме в един хотел наблизо.Сутринта тръгнахме по тъмно и движейки се по шосе и по преки пътеки,намерихме х.Добра вода/на 9км от "х.Румен"/Тази хижа беше заключена,но имаше оставени телефони за предварителна резервация.Оттам пак по шосе и преки пътеки слязохме в с.Дебръщица.Понеже имахме време,взехме превоз до с.Паталеница-кв.Баткун и отидохме до Баткунския манастир.В църквата на манастира,която е строена през 1870г.има икони от Станислав Доспевски,а пред нея е вековната лозница.Върнахме се отново в Баткун за по-малко от половин час,с което пешеходният ни преход завърши. Въпросът ми е за х.Румен-редно ли е да се връщат туристи по тъмно?Вярно,районът предлага и друга възможност за нощувка,но въпросът е принципен.

от Anonymous User последна промяна 08 Dec 2008 02:52 PM

1728

апсолютно си прав за съжаление хижите в българия се поддържат от хора които въобще не уважават планината и хората които я обичат тяхната цел е без да вложат нищо да искарат затова съм се амбицирал да направя моя хижа защото много уважавам хората които обичат планината

от Anonymous User последна промяна 08 Dec 2008 07:40 PM

1729

http://bikearea-velingrad.org/ интересно сайтче за велотуризъм из Баташка планина
:wink:

[signature]

[/signature]

от Anonymous User последна промяна 08 Dec 2008 09:31 PM

1730

и мен така на привечер ме върнаха от хижа смолянски езера-добре че бяхме с кола и ж смолян приспах ж едно хотелче