Вие сте тук: Начало Форум Мнения и Предложения С кучето на планина

С кучето на планина

Линк към стария архивен форум можете да намерите тук.

от Anonymous User последна промяна 11 Dec 2011 08:56 PM

С кучето на планина

Искам да отправя апел кам управата на хижите по принцип и кам БТС: Уважаеми БТС, хижари и приятели на планинарите, не е ли време да се променят безмислените забрани за домашни любимци? Все повече се увеличава броя на хората които взимат кучетата си на походите си в планините и изобщо на всичките си пътувания с тях. Във почти всички европейски хотели гостите могат да вземат и домашните си любимци без никакав проблем и без никакви уговорки срещу определена сума на ден. Цените са офицялни на сайтовете и се движат около 10 - 15 € на ден. Във хижите в Алпите около Zugspitze и Южен Тирол сме били на много хижи с кучето ни и нямахме никакви проблеми да нощушаме. Защо в Българските хижи все още съществува това архаично правило? Икономически това води до загуба за хижите, защото гостите с кучета избягват такива хижи.А в същото време броят на гостите с кучета се увеличава. Само в моето обкражение вече 2/3 от хората имат кучета. И какво се получава: че в х.Козя стена ще пренущуват 10 вместо 20 човека. Сметнете го в пари и сте видите колко се губи. Да не говориме за загубата на прихода който би дошъл от нощувката на самото куче, напр. ако се взима 1/2 от цената на човек. Всеки собственик с удоволствие би платил за удобството да вземе любимеца си на почивка. Отделен въпрос е че повечето хижари също имат кучета - те знаят за какво става вапрос.Хижа Козя стена пишат:"Забранено пренощуването на дом.любимци в саите." А къде тогава? Аз не мога да оставя кучето ми да спи навънка, при положение че в къщи то спи в стаята. Още повече когато кучето ми е съпо, като собстеник платил сумати пари та да имам това куче, аз не искам през нощта до да се разболее от студ навън и да умре или да го нахапят кучетата пазачи на хижата. На фиктивния аргумент, че кучетата мърсят в стаите, мога само да отговоря: - С какво точно? Повечето кучета почти не ръсят косми, а НИКОЕ ДОМАШНО КУЧЕ НЕ СИ ВЪРШИ РАБОТАТА ВЪТРЕ.Това е първото нещо на което се научава едно домашно куче.И нашите кучета ходят до тоалетна по планинските поляни, точно както и кучетата-пазачи на хижата :) Така че този аргумент е безсмислен уважаеми Управители на хижи и БТС. Хижарите могат да се застраховат допълнително като още при влизане се уговорят със собствениците на кучето на спазват определени хигиенични правила докато пребивават в хижата, като например да изметат стаята като напускат или да си носят кърпа за лапите на кучето (за да не оставя кучето стъпки вътре ако навън има сняг). С това завършвам апела за по-разумно уреждане на нощувката на гости с кучета. Надявам се в скоро време да се радвам на българските планини с кучето ми и на едно любезно посрещане и нощувка във всяка хижа. С уважение :smiley: Ето няколко немски страници за кучета в планините ако на някой му е интересно: http://www.bergwauwau.de/ http://www.mountaindog.de/

от Anonymous User последна промяна 02 May 2009 08:08 PM

1989

Eто списък на хижи в регионите на Алпите ( ако ще ходи някои на поход там), в които могат да пренощуват и кучета

http://www.welt-der-berge.de/huetten/hunde_huetten.html

:cheesy:

[signature]

[/signature]

от Anonymous User последна промяна 03 May 2009 06:38 PM

1990

На мен пък ми писнА от вашите кучета.По паркове и улици им газя лайната.Детето ми не го пускам да си играе в пясъчника,защото там си водите домашните любимци да си извършват физиологичните нужди.Няма да коментирам че за един немалък процент от собствениците думички като ветеринар,ваксинация и профилактичен преглед са напълно неознати...
Няма да коментирам колко пъти съм виждал видимо агресивни кучета пуснати без повод от стопаните си да се разхождат.Все едно в планината няма други хора и някой е длъжен да се съобразява вечно с вас.
Веднъж(не на туристически поход,а бях излязъл просто за гъби) ми се наложи един доберман да го застрелям,защото просто щеше да изяде един съвсем невинен човечец.
Няма да коментирам че има хора,които са алергични към кучета,котки,към козина и прочие и присъствието на такива животни в стаята и после на следващата вечер някой такъв алергичен човечец и легне в същите завивки-знаем до какво ще доведе.Виждал съм такива хора,виждал съм какъв задух ги хваща и как се изприщват и зачервяват целите...
Ще чистите-да ама кучата козина не е от най-лесните за чистене-имал съм кучета из дома та знам.Отделно българина знаем колко чисти.Той чисти силно,ама на думи.Последния път какво обръщахме дюшека на едно легло на хижа В.Левски и някоя мърла си беше навряла отдолу използвани дамски превръзки...
Като искате куче-държите си го у вас-и по другите места,където е разрешено.То май стаите по хижите останаха едно от последните места в които можем да се опазим от тая напаст.
Живеем в ЧОВЕШКО ОБЩЕСТВО-като не ти харесват условията и правилата в него-можеш просто да се разкараш.Така лекинко улево...

от Anonymous User последна промяна 04 May 2009 01:07 AM

1994

Да, знам какво имас впредвид и защо те дразнят кучета.Но за всичко което си изброил не са виновни кучетата а стопаните им.И то точно определен вид хора, хора от които гъмжи в България, хора без възпитание, игноранти и безотговорни към другите около тях. Като съдя по правописа ти и нивото на еъика ти - хората към които принадлежиш ти!
По-добре си помисли дали и ти самия с детето ти не правите същата свинщина за която обвиняваш хората с кучета. Дали си възпитал така детето ти ,че да не посегне някога да удари човек? Това за което ти си застрелял едно куче? А ако някой постъпи така с детето ти?
Този форум е за обсъждане на всякакви въпроси и проблеми на хора които ходят в планината. Включително и хората с кучета. Като не ти харесва и не те засяга -не го чети!:angry:

от Anonymous User последна промяна 04 May 2009 12:58 PM

1995

Този форум е за хората които ходят в планината,а не за кучетата.Имате си дог-бг и сумати други сайтове на защитници на животните и т.н.-ходи там-стига ни занимавай тук с глупостите си...
Когато си в хижа се съобразяваш с останалите хора там,не с кучетата.
А останалите хора не искат като легнат в леглото да им мирише на куче,да има кучешка козина,да ги глождят бълхи,в хижата да настъпват лайна и прочие...

от Anonymous User последна промяна 04 May 2009 02:45 PM

1996

Шшш алоооу,игнорант ще си викаш на домашните из къщи.Тук е публичен форум и ще се държиш културно без квалификации,кой какъв бил... :grin:

от Anonymous User последна промяна 04 May 2009 05:40 PM

1998

В интерес на истината и аз не знам какъв е проблема.Който му се иска да е с кучето непременно-е па има палатки...

от bordaf последна промяна 06 May 2009 07:29 PM

2017

Това за палатките е добра идея, особено ако някой производител се досети да прави специализирани туристически палатки за домашни любимци. (ей , някой да не ми открадне идеята). Иначе спора, който водите е наистина безмислен. Има и така и така. Но няма да ми е приятно ако в два часа през ноща , в някоя хижа, тръгна към тоалетната и кучето в съседната стая ме усети... Знаете за какви кучета говоря - онези , които и при най-малкия шум алармират стопаните си по много силен начин. Ами другите туристи? Докато стопанина го успокои.....
Не съм против и за другата страна - дом.любимец е част от семейството и споделянето на преживяванията в планината с него е хубаво и мило нещо. Но не навсякъде се чисти така както в хижите в Алпите(не съм бил, но съм сигурен, че има разлика).
Просто проблема няма да се реши веднага и то точно от хижарите. Те не са виновни. Просто всичко е много гадна рулетка - не знаеш кой ще завърти и какво ще покаже. Пък да не говорим времево.
Аз самия , ако беше живо кучето ми, щях да ходя по планините с него, но щях да помисля за алтернатива - не и в хижата.
Това за "палатки за домашни любимци" започва да ми звучи като реклама, не мислите ли?...:cheesy:
"Хора сте - разберете се по човешки..."

от Anonymous User последна промяна 07 May 2009 01:38 PM

2018

Алпите са си алпите-не можем да сравняваме манталитета на онези хора и нашия.
Там ако кучето ти се изкендза в пясъчника в парка-първия,който види е вдигнал мобилния и е звъннал на полицията.
Тук ако тръгнеш с торбичка да обереш това,което е изсрало кучето в пясъчника ще те помислят за луд и ще почнат да ти дюдюкат.Да не съм живял в Австрия и да не съм виждал подобни случки в България-па да спорим...

от falcor последна промяна 19 Feb 2010 11:50 AM

2593

Аз съм против кучетата в хижите! Виждал съм хижи където отвън са направени чудесни колиби за кучета и просто нощуват навън.Това е добро решение. Според мен ако не може да изкара една нощ навън в колиба това не е куче и няма работа в планината:wink:

от Anonymous User последна промяна 30 May 2011 06:07 PM

3160

Пуснете кучката на господина в хижата, а ние туристите ще спим в палатки. Разбира се и това ще стане, те са богати, могат да променят всички закони. Само това остана в България.

от Anonymous User последна промяна 31 May 2011 04:01 AM

3162

Аз стопанисвам туристическа хижа в Стара планина . Когато подавах документи за категоризация , никъде на пишеше легло за куче или място в столовата за куче . Аз също съм много против куче да спи и се разхожда там където се хранят и спят хора .

от Anonymous User последна промяна 31 May 2011 03:14 PM

3163

Ето, такива хижи и хижари ни трябват. Два пъти като ти се изтръска кучето в столовата и супата ми ще се напълни с козина. Ти си яж такава супа, аз не! Вън кучетата от хижите!

от Anonymous User последна промяна 01 Jun 2011 07:22 PM

3166

Казвам се Дияна Георгиева.
Аз съм стопанин на куче. На кучето събирам винаги това, което прави и никога не ме е притеснявало, кой как ме гледа. Същото правя и когато видя друг да цапа - вдигам мръсотията, догонвам човека и любезно му връчвам, каквото е "изпуснал". Детенцето ми вече знае, колко е лошо да има акита по земята и че някой лош стопанин не е почистил. Аз също намирам лайна и цигари в пясъчниците и съм научила детето, че в града нищо от земята не се пипа - на планина и в гората може всичко.
С кучето си съм посещавала домове за специални деца и отделно съм имала индивидуални срещи със специални деца и техните родители. С моето куче за първи път едно момиче на 14 години се затича в живота си, смееки се. Виждала съм сълзи на радост в очите на майка, когато детето й посегне да погали кучето и се засмее. Не знам можете ли да си представите за какво говоря. Детето ми проходи, подпирайки се за гърба на кучето ни. Разбира се, че то е част от семейството ни и че навсякъде ходим заедно. И разбира се хората, които ни позволяват да пребиваваме някъде с кучето си тук в България са потресаващо малко. Не съм била досега в Европейска страна (за сега не съм излизала извън Европа), в която кучето да не е член на обществото и да не влиза в транспорт, заведения, хотели наравно със стопаните си. Ако някой стопанин е безрасъден мисля че си има наказания, които следва да търпи, но вие нападате по презумция всеки, който има куче, без да влагате никакъ смислен умисъл, а само стереотипи, които са ви закодирани в главата:
Кучето е задължително опасно, винаги лае, предимно безпричинно и още по-задължително хапе и то предимно малки деца и възрастни хора. А забравих - потенциален паразитоносител и преносител на тежки болести. И разбира се - цапа (моите грайфери внасят повече кал от лапите на което и да е куче).

от Anonymous User последна промяна 06 Jun 2011 04:43 PM

3170

Колеги планинари,
Имам куче от 10 години, обиколило е сума ти и хижи по Стара Планина, Рила, Пирин и Родопи с мен, там винаги е спало отвън, никога вътре в хижите!!! До сега не са го изяли нито на хижарите кучетата, нито мечките, нито вълците от студ няма как да умре и в най-лютата буря, просто си заспива на кравай в някой ъгъл където не духа и на сутринта ме посреща с махане на опашка!!!
Ако вашето куче не може да издържи 2-3 вечери навън значи не му е мястото на планината, а ако вие не можете без него, значи и вие не сте за планината, ходете в парковете!!! Едва ли като ходите на гости с преспиване го взимате и спи при вас в стаята!!!

от Anonymous User последна промяна 10 Dec 2011 12:19 AM

3439

Абе, хора, кучетата са по-нормални от нас... Няма да тръгнат да спорят какво може и какво не може... Просто всеки си има гледна точка... И не може да се мисли за на всеки болежката... Винаги бих си взела кучето на планина и море, както и вие децата си, от което няма по-нормално нещо... И мога да ви кажа, че едно дете е хиляда пъти по-деструктивно от едно куче... И хиляда пъти по-изнервящо, и хиляда пъти по-досадно за хижа, отколкото кучето... По въпроса за спането, вие бихте ли си сложили детето в колибка отвън, само защото ще ме събуди през нощта и ще реве повече от кучето, дето ще излая 5 пъти... Бихте ли го вързали в стаята за леглото да не стои в общото помещение, защото ще вика и ще мрънка и ще ми бутне супата... Най-малкото ще ми пречи... Не.. И аз не бих... Точно, както не бих направила и с кучето си... Просто ще звънна в хижата и ще попитам дали мога да отида с кучето си, ако ми разрешат - ще отида, ако не ми разрешат - няма да отида... Но ще ми е адски неприятно, ако отида без кучето си и вътре се топли кучето на хижаря... Също толкова неприятно ще ми бъде, ако видя и вас кучемразци, там с гнусните ви невъзпитани дечица, дето правят поразии повече от едно кученце, защото не сте ги възпитали, както трябва и ще пораснат ментално осакатени като вас... По-добре ги заведете в мак доналдс да хапнат едно детско, ще се изкефят повече, ние също!:lipsrsealed:

от Anonymous User последна промяна 10 Dec 2011 12:19 AM

3440

Абе, хора, кучетата са по-нормални от нас... Няма да тръгнат да спорят какво може и какво не може... Просто всеки си има гледна точка... И не може да се мисли за на всеки болежката... Винаги бих си взела кучето на планина и море, както и вие децата си, от което няма по-нормално нещо... И мога да ви кажа, че едно дете е хиляда пъти по-деструктивно от едно куче... И хиляда пъти по-изнервящо, и хиляда пъти по-досадно за хижа, отколкото кучето... По въпроса за спането, вие бихте ли си сложили детето в колибка отвън, само защото ще ме събуди през нощта и ще реве повече от кучето, дето ще излая 5 пъти... Бихте ли го вързали в стаята за леглото да не стои в общото помещение, защото ще вика и ще мрънка и ще ми бутне супата... Най-малкото ще ми пречи... Не.. И аз не бих... Точно, както не бих направила и с кучето си... Просто ще звънна в хижата и ще попитам дали мога да отида с кучето си, ако ми разрешат - ще отида, ако не ми разрешат - няма да отида... Но ще ми е адски неприятно, ако отида без кучето си и вътре се топли кучето на хижаря... Също толкова неприятно ще ми бъде, ако видя и вас кучемразци, там с гнусните ви невъзпитани дечица, дето правят поразии повече от едно кученце, защото не сте ги възпитали, както трябва и ще пораснат ментално осакатени като вас... По-добре ги заведете в мак доналдс да хапнат едно детско, ще се изкефят повече, ние също!:lipsrsealed:

от Anonymous User последна промяна 11 Dec 2011 08:56 PM

3441

Много съм съгласна с последния коментар!Много голяма част от децата и то специално на българите са ужасно неприятни и невъзпитани и аз съм алергична към тях и ми пречат.Но ако направя забележка на някой родител,че детето му е арогантно,невъзпитано и т.н.,всички ще ме нападнат и ще защитят келешчето.А кучето ме пази когато ходя сама в планината и има смисъл да го взимам със себе си.Да,мога да спя в палатка,но защо да не спя в хижата и да има финансова полза дори от самото ми куче.И за алергичните-може да има стай,в които се допускат кучета и такива,в които никога не влизат,ето едно решение.А в столовата никога няма аз самата да си пусна кучето,защото мога да допусна,че не на всички им е приятно,нека там да е забранено за кучета!Когато кучето е на каишка в обществените помещения на хижата и не се държи агресивно,почистено е и обезпаразитено,не би могло да пречи на никого.Проблемът е,че много хора са невротични и търсят много усърдно за какво да се оплачат и всичко им пречи,но бих казала,че не кучетата,а тези хора с тежки форми на неврози,не са за хижите и планините,а за психотерапия при специалист в града.