Вие сте тук: Начало Форум Говорилня От хижа Узана до хижа Мазалат???

От хижа Узана до хижа Мазалат???

Линк към стария архивен форум можете да намерите тук.

от Anonymous User последна промяна 04 May 2010 11:30 PM

От хижа Узана до хижа Мазалат???

Здравейте, очаква ме този маршрут, а никога не съм минавала от там ... Някой по-запознат от мен може ли да ми разкаже как е пътя, стръмно ли е, за колко време горе-долу се взема ... Благодаря ви много :)

от Anonymous User последна промяна 25 Apr 2010 02:37 AM

2687

Пеша- 3,5 до 4 часа, нормален ход с 2-3 кратки почивки.
Стръмност на маршрута - от ниска до средна степен
Път - в началото по шосе след хижа "Узана", в посока гр.Габрово.
След около 700-800 метра следва пътека, отбиваща се в ляво през гората. След отбивката (обозначена е с туристическа табела и маркировка) следва леко и плавно изкачване по нещо като опороен от дъждовете горски път-пътека. Върви се все по него(нея), стига се до заравнен участък, след който идва малко по-стръмно спускане (не е сериозно), излиза се от гората на едно голо място, пресича се обръщало на стар асфалтов път и след около 300-400 метра в същата посока се стига до друг асфалтов път. Тук, насреща има някаква ведомствена хижа. Поема се по шосето, в ляво. Този му участък е почти хоризонтален. Върви се по него близо километър и нещо и се достига до бившата х. "Партизанска песен", сега х."Янтра". Тук е удобно за почивка, а и в хижата има барче и се предлагат напитки и други неща. Тук пътят се изоставя и в началото на гората се следи за табела с посока х. "Мазалат". Поема се по сравнително тясна просека в млада иглолистна гора и отново се върви по горски път-пътека. Тук е мястото, на което трябва да се отдели повече внимание, защото следва обширно сечище с много почвени пътни коловози и има опасност да се сгреши правилното трасе. Започва изкачване (не е сериозно, но е по-продължително)по опороена от дъждовете пътека и се излиза на оголено от сечта място. От дясно е панорамен изглед към върховете Шипка и Бузлуджа, от ляво е рядка букова горичка. Продължава изкачването с плавен завой в ляво, по друг участък от горския път, следва плавен десен завой, извеждащ на равно и минавайки през оредяла дъбова гора се излиза в подножието на една стръмно наклонена тревиста поляна с чешма в най-ниската й част. Това е местността "Корита" с обозначение върху самата чешма на текущата надморска височина. Мястото е удобно за почивка при хубаво време. От тук нататък пътеката е ясно различима, минава с изкачване косо през стръмната поляна нагоре и подсичайки от дясно заравнено връхче излиза на дълъг и равен участък. От тук, право напред, пред погледа се открива панорама към масива Триглав, а отзад, в далечината на север се откроява на хоризонта силуетът на гр. Севлиево. В дясно е дъбовата гора, в ляво е билната тревиста поляна. Следва ходене по равен участък, сизане и пресичане на нещо като седловина, след което пътеката отново с плавно изкачване навлиза в гората. Почти навсякъде има маркировка(Ком - Емине - червена) и указателни тур. табели с посоките към хижите. Редуват се няколко плавни спускания и изкачвания също през гората. Тук някъде е и голямата табела, обозначаваща навлизането в резерват "Централен Балкан". Не след дълго се излиза от горския участък. Пред погледа се разкрива целият старопланински масив Триглав. Непосредствено отпред се откриват и скалите на Вълчата глава, които са точно зад хижа "Мазалат". В дясно от билото, на север, се вижда обширна част от Предбакана. Излезли сте се на черен, добре утъпкан път. Тръгва се или по него или по дублиращата го странична пътека нагоре, в посока скалите. Мястото е обгледно и се върви съвсем спокойно с плавна денивелация. След 1-2 завоя се излиза на стотина метра от хижа "Мазалат".
P.S. Всички описани панорамни и обгледни места се виждат само при ясно време.
Поздрави на хижарчетата на хижата. Да са живи и здрави и дълго да посрещат така добре туристите, идващи на това невероятно обаятелно място!
К2 :wink:

[signature]

[/signature]

от freefolky последна промяна 25 Apr 2010 12:48 PM

2688

Точно така.Важно е да се знае, че в по-голямата си част,горските пътища са много разровени и кални заради камионите на дървосекачите.Носете си вода,защото първото място където можете да си налеете е х.Янтра,а след това чак на м.Корита на чешмата.Според мен разтоянието се взима за по-скоро около 5 часа,но това си е индивидуално за всеки.Както колегата по-горе е писал:маркировката ту я има -ту я няма. От х.Янтра до х.Мазалат са около 3ч.-3ч.и половина.Желая ви хубаво време и носете поздрави на Жоро-хижарчето:)

[signature]

[/signature]

от Anonymous User последна промяна 25 Apr 2010 02:07 PM

2689

чудесен преход ,трае около 4часа ,малко е проблемен от х,партизанска песен до местноста корита но няма страшно,след излизане от иглолисната гора се върви само по черен път до местноста корита ,има чешма от нея се хваща право на горе и после почти по равен участък за около 1час си на х мазалат:

от Anonymous User последна промяна 25 Apr 2010 02:34 PM

2690

препоръчвам ти най-хубавият маршрут в стара планина, х.дерменка-х.добрила-х.васил левски-х.рай .това е класика. най - хубавият дял на ст.планина.взима се за 5дни с четери нощувки ,ако търсиш компания се обади, бих го минавал 100 пъти:

от Iglika последна промяна 27 Apr 2010 03:39 PM

2697

Ехаааааааааааааа, много ви благодаря!!![blockquote]From Anonymous User:
препоръчвам ти най-хубавият маршрут в стара планина, х.дерменка-х.добрила-х.васил левски-х.рай .това е класика. най - хубавият дял на ст.планина.взима се за 5дни с четери нощувки ,ако търсиш компания се обади, бих го минавал 100 пъти:[/blockquote] Наистина много благодаря за подробните насоки, а що се отнася до тази препоръка, аз съм планинарче-зайче :embarassed: и все още не се доверявам на силите си за такива маршрути, но обещавам да го пробвам това трасе един слънчев ден ... А защо не и Ком-Емине :wink: Обещавам да кача снимки, а от чие име да предам поздрави на хижарите ?!

[signature]

[/signature]

от Anonymous User последна промяна 27 Apr 2010 05:03 PM

2699

2008г, 8 юли, група С.Комнев, Бургас
Поход вр.Шипка - х."Тъжа" - х."Русалка"
Поздрави от момчето, което си забрави и се върна до хижата за горницата на шушлека си, малко след тръгването на групата към х."Тъжа". Всъщност поздрави от цялата ни група! :smiley:
P.S. Весел поход на Иглика с хубаво време и повечко снимки! :wink:
К2

[signature]

[/signature]

от Anonymous User последна промяна 27 Apr 2010 07:49 PM

2700

[blockquote]From Iglika:
ние сме от тур.друж.КРАСЕН с.БЪТА имаме сайт напиши в лентата www.td-krasen-bata.dir.bg има ме много снимки от наши преходи рила ,пирин ,родопи ,ст.планина.имейла но дружеството е tdkrasen_bata@abv.bg пиши ни

от Iglika последна промяна 29 Apr 2010 07:01 PM

2705

Благодаря ви, момчета!!! Пожелайте ми успешно ставане утре в 04:00 сутринта, за да се домъкна до гарата в Русе преди влака в 06:00 :) Стискайте палци да не ни очука някой дъжд :P Обещавам да предам поздравите ...

от Anonymous User последна промяна 29 Apr 2010 08:34 PM

2707

[blockquote]From Iglika:
Благодаря ви, момчета!!! Пожелайте ми успешно ставане утре в 04:00 сутринта, за да се домъкна до гарата в Русе преди влака в 06:00 :) Стискайте палци да не ни очука някой дъжд :P Обещавам да предам поздравите ... [/blockquote]

Всичко най-най-добро Ви пожелавам, весели емоции, приятни моменти, безоблачни дни, лек преход, добро посрещане и настаняване на хижата и НАЗДРАВЕ!
До края на седмицата го дават да не вали, но нали знаете, планината не се "вслушва" много много в прогнозите на синоптиците. Едно леко дъждобранче хич не е излишно. За палците - разбрано. Хайде, приятен път и добро настроение. И ще гледаме в сайта бъдещите снимки :smiley:
K2:wink:

[signature]

[/signature]

от Iglika последна промяна 04 May 2010 01:43 PM

2711

Беше страхооооооооооотно !!! През цялото време слънчице, почти никакъв вятър, което честно казано ме учуди, а да не говорим за гледката от хижата ... Буквално "върха" :D :D :D Искам да се върна там някой ден, само че по друг маршрут. Между другото ние се оказахме големи мързели - в последния момент разбрахме, че автобус ще ни закара от Габрово не до Узана, а до хижа "Хлебна" - някаква ловджийска или лесничейска, не съм сигурна, и от там през гората... А бе, каквото и да си говорим, всичко беше супер ... Даже имахме и гости вечерта до "хладилника" (останала малка преспичка, в която складирахме месото и виното). Някакво диво животно надушило мръвката и от там нататък историята мълчи кой кого повече е уплашил, ама си тръгна. :) Хижарите връщат поздравите и казаха пак да се отбиете, след месец хижата ще си има и интернет, безжичен естествено, така че ... Благодаря на всички за съветите и за маршрута, надявам се да се видим някъде из баирите ... Отговарям на "Ехооооооооооо!!!" :D

от Anonymous User последна промяна 04 May 2010 10:12 PM

2712

Благодарим за върнатите поздрави! Тази година имаме принципно заплануван за обхождане масива Триглав и околностите. Ако нещо не "мине котка път", разбира се, т.е. всичко да е ОК, ще бъдем там юли. По всяка вероятност ще минем и през х."Мазалат". Браво, изкарали сте си великолепно! Не беше лошо да повървите из хубавата гора между "Хлебна" и "узана", но така или иначе по-красивата част на маршрута си остава след х."Янтра"("Партизанска песен"). Колкото до безжичния интернет, то изглежда това се превръща в повсеместна инициатива по хижите, в което така или иначе няма нищо лошо. Това си е източник на информация, а и вид комуникация, която в някои случаи е спешно необходима.
Е, в заключение и аз се надявам да се видим някъде из планината! За вида на свръзката разбрано - код: Ехооооооооооо!!! :wink: :smiley: :smiley:

[signature]

[/signature]

от Anonymous User последна промяна 04 May 2010 11:16 PM

2713

какво стана с обещаните снимки?

[signature]

[/signature]

от Anonymous User последна промяна 04 May 2010 11:30 PM

2714

на 18.19.20 юни сме на х.узана ,като ще ходим от вр.шипка до узана групата ни е от 20 човека и ако сме достатачно трезни ще отидем и до мазалат

[signature]

[/signature]

Най-новото
Навигация
Facebook Like Box